
Meiteņu kleitas - no vēstures līdz mūsdienām
Kleita ir apģērba veids, ko izmanto gandrīz kopš cilvēces pastāvēšanas sākuma. Interesanti, ka bērnu gadījumā šī kreācija parasti nenosaka dzimumu, jo to nēsāja gan zēni, gan meitenes. Šodien kleitu konstrukcijas izskatās nedaudz citādāk, un mūsdienu fasoni un materiāli atšķiras no to vēsturiskajiem līdziniekiem. Lai gan daudzos gadījumos var teikt, ka par laimi!
Dodamies vēsturiskā ceļojumā pa seno bērnu modi. Neiesim gan atpakaļ līdz senatnei, bet sāksim ar XVIII gadsimtu.
Senās meiteņu kleitas... un ne tikai!
XVIII un XIX gadsimta mode
XVIII, XIX un vēl XX gadsimta sākumā bērnu kleita nebija iepriekš piešķirta dzimumam. Tas izrādījās tāpēc, ka pirmajiem dzīves gadiem bērns galvenokārt pavadīja laiku ar māti, tāpēc "tas piederēja sieviešu pasaulei". Turklāt tāda krekls-kleita bija praktisks apģērbs bērna aprūpē, ar iespēju viegli pārģērbties vajadzības gadījumā.
Tomēr, skatoties uz vecajām fotogrāfijām, kā tu vari atpazīt, vai uz tās ir zēns vai meitene? Šajā gadījumā nevajag vadīties pēc stilizācijas, bet pēc... aksesuāriem. Meitenes visbiežāk pozēja ar ziedu pušķi vai lelli, zēni savukārt turēja rokās pletni, bungas vai zobenu.
Tādā veidā ģērba bērnus līdz 5 gadu vecumam. Kad bērns sasniedza šo vecumu, uzskatīja, ka tam jāsāk uzvesties un jāizskatās nobriedušākam. Tāpēc ērtā krekls-kleita tika aizstāta ar kreācijām ar krēzām, korsetiem, pamatni zem kleitas un stāvu parūkām. No tā laika arī apģērbs noteica dzimumu, tāpēc kleitas palika tikai meitenēm.
XVIII un XIX gadsimtā bērniem vajadzēja izskatīties kā "mazajiem pieaugušajiem" - cienīgi un aristokrātiski. Mazuļiem tas tomēr nozīmēja kustību ierobežošanu un komforta trūkumu, jo meiteņu kleitas bija stīvas, cieši pieguļošas un skaidri uzsvērošas (vai pat dažreiz piešķirošas) formas. Mazās dāmas zem kleitas nēsāja korseti, bet daudzslāņu apakšdaļa balstījās uz tērauda karkasu. Frizūras bija tikpat efektīgas. Bieži tās bija konstrukcijas, kas veidotas, izmantojot stieples un matus, kuras papildus rotāja ar spalvām, lentēm un pat dārgakmeņiem. Ar tādu komplektu nebija runas par brīvu spēli.
Un kādās krāsās ģērba meitenes? XVIII un XIX gadsimtā krāsa, kas piešķirta šim dzimumam, bija... zila! Tā atsaucās uz Mariju, ar kuru mazajām damīm vajadzēja identificēties. Rozā un sarkano savukārt asociēja ar Kristus asinīm, tāpēc šādos toņos biežāk ģērba zēnus. Šī tendence apgriezās tikai XX gadsimtā un šādā veidā turpinās līdz mūsdienām.
XX gadsimta revolūcija
Meiteņu kleitu mode sāka mainīties tikai starpkaru periodā. Vēsturē palika stīvie korseti un garās kreācijas. Popularitāti ieguva praktiskums, brīvība un lietošanas ērtums. Arvien retāk tajās ģērba arī mazos zēnus.
Kā tātad izskatījās meiteņu kleitītes XX gadsimtā? Tās bija vienkāršas kreācijas ar t.s. izgriezumu, gaišās krāsās ar delikatiem izšuvumiem, garumā virs ceļgala. Reti kad saturēja pūsmus, krokas vai volānus - tām vajadzēja būt viegli apkopjamām un tīrībā uzturējamām. Lai kleita varētu ilgāk kalpot, priekšpusē to aizsargāja ar priekšautu.
Galvenā vadmotīvs meiteņu kleitām, ieskaitot pusaudžu, bija kreāciju pieticība. 20. gados īpaši modīgi bija fasoni ar pazeminātu vidukli, ko papildus uzsvēra josta. 30. gadi - garāku un labāk pieguļošu modeļu periods. Kā aksesuārs kalpoja piesprādzējamie apkakliņi. Īpašām reizēm varēja uzvilkt rotātu kleitu romantisko krinolīnu stilā. Kādu laiku trakoti modīgas bija arī t.s. jūrnieku kleitas.
Tajā periodā īpašu uzmanību vērsa uz materiāliem, no kuriem izgatavoja meiteņu kleitas. Vasaras kreācijas visbiežāk šuva no tādiem audumiem kā kokvilna vai lins, bet ziemā izvēlējās vilnas. Tie garantēja pareizu gaisa caurlaidību un siltuma saglabāšanu.
Modernā meiteņu kleitu mode - kas ir mainījies?
Agrāk meiteņu kleitas šuva ar rokām, visbiežāk mātes. Pašlaik šūšanas tehnoloģiju attīstība un materiālu plašāka pieejamība ļauj gandrīz neierobežotas iespējas unikālu fasonu radīšanā mazajām modistēm. Pateicoties tam bērni var pārģērbties daudzos vairāk vai mazāk rotātos modeļos gan īpašām reizēm, gan ikdienas izejām.
Mūsdienu prioritātes - komforts un drošība
XXI gadsimtā svarīgs ir ne tik daudz izskats, cik ērtums un nēsāšanas drošība. Bērnam jāspēj brīvi kustēties izvēlētajā meiteņu kleitā, un materiālam, kā arī šūšanai nedrīkst izraisīt jutīgās ādas kairināšanu. Tāpēc joprojām izmanto dabiskos audums, tomēr bieži tie satur arī citu sintētisko materiālu piemaisījumus.
Tehnoloģiju priekšrocības
Pateicoties šīm inovācijām kleitas iegūst jaunas īpašības, un apģērbs kļūst izturīgāks un vieglāk uzturējams tīrībā. Mūsdienās ir pieejama milzīga dažādu fasonu un stilu izvēle, kas ļauj katrai meitenei atrast savu ideālo kleitu.
Materiālu daudzveidība
Mūsdienu kleitas kombinē dabisko audumu priekšrocības ar mūsdienīgu tehnoloģiju sniegtajām iespējām. Rezultātā tiek radīti apģērbi, kas ir gan skaisti, gan praktiski ikdienas lietošanai.
Nākotnes perspektīvas
Meiteņu kleitu mode turpina attīstīties, akcentējot vides draudzīgumu, ilgtspējību un bērnu komfortu. Mūsdienu vecāki meklē kleitas, kas apvieno stilu ar praktiskumu, ļaujot bērniem būt aktīviem un laimīgiem.
Kleitu dizains kļūst arvien daudzveidīgāks, piedāvājot iespējas katrai meitenei izteikt savu individualitāti, vienlaikus saglabājot to, kas ir vissvarīgākais - bērna labsajūtu un prieku par nēsāšanu.