
Audumu piemaisījumi meiteņu kleitās - kāpēm tos izmanto?
Daudzos vecāku ceļvežos tu izlasīsi, ka bērnu apģērbiem jābūt izgatavotiem tikai un vienīgi no dabiskiem materiāliem. Tas, protams, ir taisnība - jo vairāk audumā ir dabiska izcelsme šķiedru, jo labāka ir tā gaisa caurlaidība, kas saistīta ar mazāku ādas kairinājumu risku.
Tomēr vai sintētisko materiālu piemaisījumi ir kaut kas, ko tev pilnībā jāizvairās sava bērna garderobē, ieskaitot meiteņu kleitas? Kāpēc ražotāji pievieno citu audumu piemaisījumus? Lasi tālāk!
No kādiem materiāliem rada apģērbus, piemēram, meiteņu kleitas?
Audumi tiek veidoti no šķiedrām, ko iedalām dabiskās un ķīmiskās. Uzzini, kas atrodas katrā no tām un kādas ir to galvenās raksturīgās īpašības.
Dabiskās šķiedras
Dabiskās šķiedras nāk no diviem avotiem - augu un dzīvnieku. Tās ir ļoti ērtas nēsāšanai, gaisa caurlaidīgas un nodrošina pareizas ķermeņa temperatūras uzturēšanu. Turklāt dabiskās šķiedras ir t.s. atjaunojamās izejvielas, tas nozīmē, ka tās var iegūt vairākkārt no vienas vietas.
Augu izcelsmes šķiedras
Kokvilna - viens no populārākajiem materiāliem meiteņu kleitās un bērnu apģērbos tās gaisa caurlaidības un mīkstuma dēļ. Turklāt kokvilna nelādējas un labi krāsojas, lai gan vissliktāk saglabā tumšās krāsas. Pretēji priekšstatiem tā ir diezgan kaprīza audums - tā dēļ sarauties, salīdzinoši lēni žūst un bieži krokas, tāpēc prasa īpašu apiešanos.
Lins, kaņepes - šie materiāli tiek izmantoti īpaši slāvu stila meiteņu kleitu radīšanai. Runājot par to raksturīgajām īpašībām, tie žūst nedaudz ātrāk nekā kokvilna, nelādējas, nesarauj, stipri krokas (lai gan daudziem cilvēkiem tas ir pluss) un dažreiz gadās bojājumi salokāmajās vietās.
Dzīvnieku izcelsmes šķiedras
Aitu un merino vilna, kažas mohērs - šīs ir šķiedras ar augstu izturību un lieliskām termoizolācijas īpašībām, tāpēc tās der rudens-ziemas sezonas apģērbiem. Turklāt tām ir tendence izstiepties un izspiesties elkošu vai ceļgalu vietās, tās ilgi žūst un viegli sarauj.
Kašmirs, kamieļa vilna, alpakas vilna - arvien populārāki materiāli, kas raksturojas ar augstu siltuma saglabāšanas pakāpi. Tie ir viegli. Diemžēl viegli sarauj un nosilst, tāpēc jāievēro īpaša piesardzība to mazgāšanas un ikdienas lietošanas laikā.
Zīds - ļoti mīksts audums ar augstu spīdumu. Raksturojas ar lielu mitruma uzsūkšanas spēju, tāpēc ir jutīgs pret sviedriem. Nav izturīgs pret berzi.
Ķīmiskās šķiedras
Lai gan par šīm šķiedrām daudz runā to ražošanas procesa negatīvās ietekmes uz vidi dēļ, tās plaši izmanto apģērbu rūpniecībā. Jo īpaši tāpēc, ka tehnoloģijas turpina attīstīties un rodas arvien vairāk to paveidu, kas ne tikai ir atjaunojamās izejvielas, bet arī to ražošana mazāk ietekmē vidi.
Ķīmisko šķiedru veidi
Elastīgās (elastāns, spandeks, likra) - šie audumi tiek novērtēti par elastību, gaismas izturību un berzes izturību.
Celulozes (viskozes) un lioceļa - šo šķiedru gadījumā tu atradīsi materiālus no matiem līdz spīdīgiem. Tie labi uzņem krāsas, ir izturīgi pret berzi un nelādējas. Tomēr tiem ir vairāki trūkumi. Pirmkārt, tie stipri krokas un tos var mazgāt tikai zemā temperatūrā. Kad tie ir mitri, tos var viegli sabojāt. Lioceļs ir nedaudz izturīgāks salīdzinājumā ar savu viskozes līdzinieku.
Poliesteri - poliestera apģērbi ir ļoti izturīgi un nodiluma izturīgi, kā arī viegli uzturējami tīrībā - ātri žūst un nesarauj. Diemžēl nekas nav ideāls, un šis materiāls viegli lādējas un nav gaisa caurlaidīgs, tāpēc neder karstām dienām.
Poliamīdi - tāpat kā pārējie materiāli, poliamīds raksturojas ar augstu izturību un nodiluma izturību, kā arī vieglumu tīrības uzturēšanā. Bez zemās gaisa caurlaidības tas ir arī jutīgs pret saules izbalēšanu.
Akrili - īpašību ziņā akrils ir ļoti līdzīgs vilnai. Turklāt tas nekrokas. Tomēr savas struktūras dēļ tas nav gaisa caurlaidīgs, un turklāt viegli "pūkainas".
Kādam nolūkam audumiem pievieno piemaisījumus?
Kā redzi, katrai šķiedrai ir savi trūkumi un priekšrocības. Kad tā ir gaisa caurlaidīga, tā arī visbiežāk ir stīva un krokas. Ja tā ir izturīga un berzes izturīga, tā lādējas. Tāpēc audumu sajaukšana pareizās proporcijās ļauj saglabāt katras no tām priekšrocības.
Materiālu sajaukšanas priekšrocības
Apģērbu rūpniecībā materiālu sajaukšana apģērbos netiek lietota no vakardienas. Šeit runa ir pirmkārt par materiāla aprīkošanu ar jaunām īpašībām, pateicoties kurām izvēlētais tērps, piemēram, eleganta meiteņu kleita, būs ērtāka ikdienas lietošanā. Ļoti bieži tas ietekmē arī ražošanas izmaksu samazināšanu. Tomēr gala rezultātā vislielāko labumu gūst klients.
Praktiski piemēri
Kā tas izskatās praksē? Šeit ir daži piemēri:
Elastāna piedevums kokvilnas vai lina apģērbiem izraisa to, ka tie ir mazāk stīvi un izturīgāki, kā arī labāk pielāgojas siluetam.
Modeļi ar vilnas piemaisījumu mazāk krokas lietošanas laikā.
Poliestera piedevums samazina apģērbu saraukšanās tendenci.
Kompromisi un ieguvumi
Protams, šāds risinājums nav ideāls, un sintētiskās šķiedras piedevums samazinās, piemēram, materiāla gaisa caurlaidību. Tomēr ieguvumi no tā lietošanas ir daudz lielāki. Dažreiz vērts atteikties no simtprocentīgas gaisa caurlaidības citu sintētiskā materiāla priekšrocību labā.
Vai ķīmiskās šķiedras bērnu apģērbos ir pilnībā aizliegtas?
Nē, ja vien tās neveido materiāla sastāva lielāko daļu. Vissvarīgākais ir pirkt tādas meiteņu kleitas, kurās joprojām dominēs dabiskie audumi. Šādā veidā tu vari iegūt brīnišķīgas un ērtās kreācijas.
Pareizās proporcijas
Ideāls risinājums ir, kad dabisko šķiedru saturs veido vismaz 70-80% no kopējā sastāva, bet sintētisko piemaisījumu daļa nepārsniedz 20-30%. Šāda proporcija ļauj:
- Saglabāt dabisko materiālu galvenās priekšrocības
- Uzlabot apģērba praktiskās īpašības
- Nodrošināt ilgāku kalpošanas laiku
- Atvieglot apkopi un mazgāšanu
Izvēles ieteikumi
Izvēloties meiteņu kleitas ar jauktiem audumiem, pievērs uzmanību:
- Dabisko šķiedru procentuālajam daudzumam (jo vairāk, jo labāk)
- Sintētisko piemaisījumu veidam (elastāns parasti ir vēlamāks nekā poliesteris)
- Apģērba paredzētajam lietošanas veidam (aktīvām spēlēm labāk izvēlēties ar lielāku dabisko šķiedru saturu)
Mūsdienās kvalitatīvi jaukta sastāva audumi var būt tikpat ērti un droši kā tīri dabiskie materiāli, vienlaikus piedāvājot papildu praktiskās priekšrocības ikdienas lietošanai.